Mākslīgais intelekts ļauj sadzirdēt ziemeļblāzmu
Dabas varenības un tehnoloģiju apvienojums jau sen ir nodarbinājis daudzu zinātnieku prātus. Lai tehnoloģijas spētu paveikt aizvien vairāk, notiek nemitīgs darbs, un viens no galvenajiem attīstības virzieniem ir mākslīgais intelekts (MI), pie kura strādā arī uzņēmums Huawei. Lai demonstrētu jaunā Mate 20 Pro tālruņa ievērojamās MI iespējas, pasaulslavenu mākslinieku komanda uzņēmās radošu izaicinājumu – izmantot tālruņa iespējas, lai notvertu gaismas skaņu. Šajā projektā tehnoloģijas tika apvienotas ar mākslinieciskumu, lai pārveidotu ziemeļblāzmu par kaut ko nedzirdētu – gaismas simfoniju “Gaismas skaņa” jeb “Sound of Light”. Tās pirmatskaņojums notika vakar, 28. novembrī, Vīnē, slavenajā Brāmsa zālē.
Lai ierakstītu gaismas skaņu, par filmēšanas vietu tika izvēlēta Tromso pilsētiņa Norvēģijā, savukārt notvert šo fantastisko dabas parādību pieteicās fotogrāfu aprindās zināmais ziemeļblāzmu ķērājs Hjētils Skūgli (Kjetil Skogli). Pēc ziemeļblāzmas gaismu iemūžināšanas kamerā viņš visus materiālus nosūtīja godalgotajam komponistam Markam Seifricam (Mark Sayfritz), kurš, strādājot ar īpaši izgatavotu MI sistēmu, izveidoja simfoniju, balstoties uz uzņemtajiem ziemeļblāzmas attēliem. Visbeidzot, kad skaņdarbi tika pabeigti, tie tika nosūtīti izcilajam diriģentam un komponistam Džeimsam Šērmenam (James Shearman). Viņš izveidoja “Gaismas skaņas” skaņdarba aranžiju orķestrim, kas visbeidzot tika atskaņota Brāmsa zālē Vīnē. Visa šī projekta gaitā iedvesmu tiekties vēl tālāk deva MI sniegtās iespējas Huawei Mate 20 Pro tālruņos un ideja, ka jebkuras robežas ir iespējams pārkāpt.
“Es centos aranžēt “Gaismas skaņas” skaņdarbu tā, lai tas maksimāli papildinātu un paspilgtinātu tās emocijas, kas cilvēkam rodas, vērojot ziemeļblāzmu. Vēlos, lai visiem, kas klausās šo skaņdarbu, rastos sajūta, ka ziemeļblāzma un mākslīgais intelekts sarunājas ar mums caur mūziku,” savās pārdomās dalās “Gaismas skaņas” aranžētājs un diriģents Džeimss Šērmens.
Parasti, lai apstrādātu visus mūzikas elementus, iepriekš bija nepieciešami jaudīgi datori, taču ar iebūvētās MI sistēmas atbalstu projekta komanda spēja pārvērst Mate 20 Pro tālruni par nākamās paaudzes datoru. Lai uzsāktu projektu, inženieriem tika lūgts izveidot unikālu MI sistēmu, kas būtu apmācīta atpazīt un analizēt dažādas gaismas īpatnības, un pēc tam tai tika iemācīts pielāgot dažādus mūzikas elementus ziemeļblāzmas video. “Mākslīgais intelekts jau ilgi bijis Huawei pētniecības un attīstības prioritāte. Tas ļauj sasniegt tādas lietas, kas iepriekš nebija iedomājamas, un “Gaismas skaņa” precīzi atspoguļo šo ideju,” saka Jaņmins Vans, Huawei Consumer Business Group Centrālās un Austrumeiropas un Ziemeļvalstu reģiona prezidents.
Skaņdarba komponists Marks Seifrics stāsta: “Mākslīgā intelekta iepazīstināšana ar mūziku ir pavērusi pavisam jaunu radošo iespēju klāstu. Tagad es varu pārnest ziemeļblāzmas video mākslīgā intelekta sistēmā, kas analizē krāsas, izmēru, formu un ātrumu. Pēc tam sistēma rada vairākas muzikālās frāzes, kas balstītas uz to, ko tā redzējusi. Tādējādi, kad mākslīgais intelekts atpazīst īpaši iespaidīgu gaismas šovu, tas rada tādas skaņas, kas atspoguļo gaismas intensitāti muzikālajā kompozīcijā un kuras es varu iekļaut savā simfonijā.”