/ Apskats / Piezīmjdatoru cieto disku testi 2014 – rezultāti

Piezīmjdatoru cieto disku testi 2014 – rezultāti

Disks_1200_2
Raitis Misa uz 30/12/2014 - 09:55 uz Apskats, Datori, Noderīgi, Profesionāļiem, Tests

Apkopojot rezultātus kļūst redzamas, ka nekādus lielus pārsteigumus diski nav sagādājuši. Protams, ir interesanti momenti, piemēram kā uz kopējā fona izskatās SSHD rezultāti, vai kā pret jaunākiem diskiem izskatās salīdzinoši vecais Kingston SSD disks. Salīdzinājumu sāksim ar parastajiem cietajiem diskiem.

Klasiskās vērtības

Jāatzīst, ka visi diski uzrāda līdzvērtīgus rezultātus. Protams, viens ir ātrāks, cits lēnāks, bet to veiktspēja, ar dažiem izņēmumiem, ir samērojama.

HD Tune Pro 5.50 testos izceļas vien ST500LM021, kas uzrāda rezultātu virs 110. Citu disku rezultāti svārstās ap 90.

Interesantāk ir ar Ubuntu testiem. Atceramies, ka testējam arī vienu SSHD disku - ST1000LM014. Gzip testā disku veiktspēja ir praktiski vienāda – atšķirība nepārsniedz 0,7 sekundes. Tas liecina par to, ka galveno darbu šajā testā padara citas datora sistēmas (procesors un atmiņa) nevis cietais disks.

PostgreSQL testā uzskatāmi par sevi liek manīt tas, ka šī uzdevuma veikšanai ir svarīgs piekļuves laiks (to ietekmē diska griešanās ātrums). Šeit ātrākais ir WD5000BPKX. Tikai par dažām sekundēm atpaliek ST500LM021. Pārējie diski ar 5.4k griešanās ātrumu vidēji atpaliek par 10 un vairāk sekundēm. Tātad šeit redzam, ka darbībām, kas nevar notikt atmiņā (pārāk liels datu apjoms, lai visu datubāzi ielādētu operatīvajā atmiņā) nozīme ir tieši piekļuves laikam (laikam ko jāgaida, līdz vajadzīgais sektors būs pretim galviņai), ko ietekmē diska griešanās ātrums.

Bet kā tad ar SSHD? Līdz šim tas sevi nav parādījis ne no labās ne no slīkās puses. Interesanti ir PostgreSQL SSHD testi. Vidējais rezultāts tiem ir 83,4 sek., kas ir līdzvērtīgs citu disku snieguma, bet rezultātu izkliede ir starp 28,13 sek. un 154,89 sek. Tātad vienreiz SSHD darbojas lēnāk par parastu HDD, citreiz tā ātrdarbība pielīdzināma SSD disku ātrdarbībai, kas vidēji ir 19,1 sek. Iespējams, SSHD iekšējie algoritmi nespēj optimāli pielāgoties visiem iespējamajiem lietojumiem.

Vēl interesantāk ir ar Libreoffice testiem. Šeit disku veiktspēja parāda, ka biroja aplikācijām diska ātrdarbība ir svarīga. Tā šajā testā ST500LT012 ir gandrīz divas reizes lēnāks par ST500LM021. Tomēr īpaši izceļas SSHD ST1000LM014. Šķiet šajā testā tas beidzot spēja pilnībā parādīt kādus potenciālos labumus nelielais (16 GB), bet ātrais (SLC NAND) SSD modulis dod. ST1000LM014 Libreoffice testu rezultātu virkne sekundēs ir šāda: 5,90; 5,60; 3,53; 3,65; 3,80; 3,36; 2,56; 2,13; 1,60; 1,54. Tātad desmit secīgos testa laidienos diska veiktspēja uzlabojas no standarta diska, līdz ar SSD disku samērojamai veiktspējai, kuriem vidējais radītājs ir 0,7 sek.

Šis tests parāda, ka SSHD atsevišķu uzdevumu veikšanai tiešām dod ievērojamu ātrdarbības pieaugumu. Ražotājs apgalvo ka SSHD algoritmi veidoti tā, lai piemēram Windows operētājsistēmas ielādēšana notiktu no NAND SLC zibatmiņas. Nav pamata šim apgalvojumam neticēt.

HD Tune Pro 5.50 testu grafiki, kas apskatāmi Flickr atklāj vēl vienu interesantu lietu par SSHD disku.

HDD diska ātrdarbības grafiks
SSHD diska ātrdarbības grafiks

Tātad ražotājs ir apzināti lēnākos diska sektorus piesaistījis SSD modulim, jo kā zināms sektori, kas atrodas tuvāk diska asij pārvietojas ar mazāku lineāro ātrumu un tātad ir datu pārraides ziņā lēnāki par ārējiem. Protams, vēlāk, kad disku sāk lietot, tas mainās pēc lietojuma vajadzības.

Vēl jāpiebilst, ka citos testos - CrystalDiskMark 3.0.3a un Gnome Disk Utility iegūtie rezultāti principā saskan ar HD Tune Pro 5.50 testā iegūtajiem. Ja vēlaties tos analizēt, ekrāni atrodami Flickr . Pētiet un izdariet secinājumus.

SSD diski

SSD diski interesantāki par HDD (izņemot, protams, SSHD) ir divu iemelsu dēļ. Pirmkārt, tie ir ticama izvēle jauna piezīmjdatora iegādes gadījumā un, otrkārt, pretstatā HDD var sagādāt arī kādu pārsteigumu. Arī testējot tie neizpalika. Papildu intrigu radīja WD Black2 Dual WD1001X06XDTL duāldisks, kas kā zināms faktiski ir divi diski – 120 GB SSD + 1 GB HDD. Testos apskatām WD1001X06XDTL SSD sadaļu.

Otrs fakts, kas disku testu padara interesantāku ir, ka Kingston HyperX SH100S3120G ir vairāk kā trīs gadus vecs. Tomēr tieši šajā apstāklī slēpjas arī viena no tā stiprajām pusēm – ilgizturība. Agrāk veidojot SSD diskus tika izmantota NAND zibatmiņa ar ieraksta ciklu skaitu ap 5000. Jaunajiem diskiem, arī tiešajam pēctecim, šis rādītājs ir 3000.

Bet atpakaļ pie veiktspējas. HD Tune 5.50 abos testos ātrākais ir Samsung MZ-7TE1T0, bet lēnākais WD1001X06XDTL. Ierakstīšanas testā, gan arī Samsung MZ-7TE120 uzrāda praktiski tādu pašu rezultātu kā WD1001X06XDTL. Tas ļauj secināt, ka kaut arī WD1001X06XDTL veiktspēja pārsniedz HDD, tomēr tā rādītājs 140,87 (MZ-7TE120 tas ir 141,77) daudz nepārspēj ātrākā HDD rādītāju 112,97.

Libreoffice testā SSD diski uzrāda līdzīgus rezultātus un parāda, ka iepriekšējā testā, kas ir t.s. sintētiskais tests iegūtie rezultāti neparāda pilnu ainu par to, kā ir, kad datorā ir SSD disks. SSD disks ātrāks par HDD pat pie minētās līdzīgās veiktspējas ir kaut vai tāpēc vien, ka SSD diskiem piekļuves laiks (access time), ir būtiski mazāks nekā HDD. Tas lielu lomu spēlē veicot daudzas nejaušas lasīšanas/rakstīšanas darbības. Tipisks HDD vidējais piekļuves laiks ir ap 8 ms, bet SSD zem 0.1 ms. Šis ir laiks, kas vidēji paiet līdz disks pēc kādas darbības pabeigšanas, var sākt nākamo. Tātad ja diskam vienas datnes nolasīšanai datu fragmentācijas dēļ jānolasa, piemēram, 20 tā gabali dažādās diska vietās, laiks ko tas prasīs HDD ir 0.16 s, bet SSD vien zem 2 ms (0.002 s).

Interesants ir gzip  tests, kurā SSD uzrādītie rezultāti ir praktiski līdzīgi HDD uzrādītajiem. Tātad diska veiktspēja tā izpildei lielu lomu nespēlē un arī informāciju par pašiem diskiem nesniedz. Tātad šis tests ir uzskatāms par daļēji neizdevušos un ļaus labāk sagatavoties testiem nākotnē. No kļūdām jāmācās.

PostgreSQL tests vēl noteiktāk parāda, ka diska veiktspējas reālie rādītāji atšķiras no tiem, ko uzrāda sintētiski testi. Šajā testā ātrākais ir Kingston SH100S3120G (15,65 s), bet lēnākais – Samsung 7TE120 (21,05 s). Interesanti, ka otrais labākais rezultāts ir WD1001X06XDTL (18,71 s).

Rezumējot SSD testu rezultātu novērtējumu secinām, ka:

 • Tie ir ātrāki par HDD visos lietojumos;
 • Sintētiskie testi, kuru rezultātus ražotājs norāda reklāmās, neparāda reālo diska veiktspēju;
 • Jaunie duāldiski, kaut arī to SSD daļas veiktspēja ir zemākā nekā jaunākajiem SSD bez HDD sadaļas, tomēr ir ievērojami ātrāki par jebkuru HDD un ir labs darījums, īpaši piezīmjdatoram ar vietu vienam iekšējam diskam.

Nenovērtēta paliek WD1001X06XDTL HDD sadaļa. Šīs sadaļas aplikāciju testu neveicām, jo operētājsistēmas uzstādīšana tajā, pat ja iespējama, nav triviāls uzdevums un nav arī paredzēta.

Tomēr priekšstatu par šo sadaļu guvām. Šīs sadaļas veiktspēja ir salīdzināma ar standarta piezīmjdatora 2.5 collu, 5,4k apg. /min piezīmjdatoru cietā diska veiktspēju. Galu galā tas jau arī ir šāds cietais disks (Western Digital 1TB 7mm Blue Slim WD10SPCX), kas integrēts ar SSD sadaļu.

Veicot mazu ķīmiķošanu, var panākt, ka viss WD1001X06XDTL apjoms, gan SSD, gan HDD sadaļas ir viena diska loģiskā sadaļa. Tad interesants ir, piemēram, ieraksta testa grafiks.

Labi redzama robeža starp SSD un HDD sadaļām. Interesanti, ka pārejas vietā, ieraksta ātrums nokrīt līdz 1 MB/s. Lasīšanas (skat. Flickr) testā šāda krituma nav. Tas, iespējams norāda uz to, ka diska kontrolierim ir problēmas abas diska sadaļas pārvaldīt vienotā apjomā, jo disks nav paredzēts izmantošanai šādā konfigurācijā. Galu galā tas arī nav prātīgi, jo tad nevar zināt vai tie dati, kam nepieciešama SSD ātrdarbība, tajā tiešām arī atrodas.

Testu rezultāti skaitļos un bildēs

Testu rezultātu skaitlisko vērtību apkopojums redzams tabulā, bet tekstā neapskatīto testu rezultātu grafiki atrodami Flickr galerijā.Created with Admarket's flickrSLiDR.

Testētie diski

Tabulās redzami svarīgākie testēti HDD un SSD disku tehniskie parametri un arī cena 2014. gada decembra cenās. Kingston HyperX dota jaunākas paaudzes diska cena, jo testēto modeli vairs nav iespējams iegādāties. Dots arī aptuvens viena GB izmaksas aprēķins. Tas sniedz interesantu informāciju. HDD cenas ir ap 10 centiem par vienu GB. SSHD disks ir pat lētāks par HDD. Tas tādēļ, ka tas ir ietilpīgāks. Interesanti arī ir tas, ka rēķinot cenu par GB, WD Black² cena ir vien 20 centi par GB. Tātad šī diska cena it salīdzināma ar HDD, nevis SSD cenu. SSD disku cena ap 70 centiem par GB. Izņēmums ir 1 GB ietilpīgais Samsung SSD 840 EVO, kuram šis rādītājs ir 43 centi par GB. Tiesa diska cena virs 400 EUR daudzus atturēs no tā iegādes. Šķiet mērķtiecīgāk tad ir iegādāties WD Black², kas maksā uz pusi mazāk, bet tāpat nodrošina iespēju operētājsistēmu darbināt SSD sadaļā.

Testēto disku lapas tīmaklī:

Kingston HyperX , Samsung SSD 840 EVO, Seagate Laptop Thin HDD, Seagate Laptop SSHD, WD Black² dual drive, WD Black (WD5000BPKX), WD Blue (WD5000LPVX) .

4 RAKSTĪT KOMENTĀRU

Sūti Mums Ziņu Šeit

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

4 Komentāri
 • 04/01/2015

  Manuprāt ļoti vājš tests, darbs it kā ieguldīts un tā, bet kam tas tests ir paredzēts? Kas ir tā mērķauditorija? Tik daudz “ūdens” par testa metodiku un galā nav sakarīga apkopojuma, tabulās uzrādīti dati no bukletiem. Priekš kam salīdzināt 5 vienlīdz mazas nestspējas HDD, tikai Sata 3 SSD diski…

  kappa
  Reply
 • 04/01/2015

  … būtu vērtīgāk salīdzināt, piemēram, Sata 2 SSD pret to pašu HDD ar 7200rpm & sata 3 SSD, kāds 2-4TB cietais pret 500GB, un to visu apkopot parastam lasītājam izprotamās tabulās, nevis pievienot idiotiskas grafikas un tabulā salikt- svaru, cenu u.c. šņagu, kuru katrs var atrast internetā…

  kappa
  Reply
 • 04/01/2015

  … un ne vārda par PCIe pieslēguma cietajiem, kāpēc nesalīdzināt PCIe pret SATA 3? Kā jau minēju, nav īsti saprotams, kam šis tests ir paredzēts, jo lasītājam, kuram šāds tests būtu nepieciešams, šis konkrētais tests nekādu atbildi nesniedz.

  kappa
  Reply
  • 05/01/2015

   Testa mērķauditorija ir piezīmjdatora lietotāji, kuri izvēlas disku jaunam datoram vai vēlas nomainīt esošo. Salīdzināti tika diski, kurus ražotāji varēja/bija ar mieru iedot testam. Par papildu lietām, ko apskatīt, domāsim. Piezīmjdatoru diski ar apjomu 2-4TB neeksistē.
   Un domāju, ka lasītājs, kurš iegādājoties disku, izvēlas starp HDD, SSHD, Dual vai SSD, atbildi uz jautājumu ko izvēlēties rakstā gūs. Ja ir kāds konkrētas idejas ko un kā testēt, droši rakstiet tās e-pastā.
   http://zparks.lv/contact-2/

   Raitis Misa
   Reply