/ Jaunumi / NIST-F2 atompulkstenis nosaka jaunu precizitātes standartu

NIST-F2 atompulkstenis nosaka jaunu precizitātes standartu

nistlaunches_crop
Raitis Misa uz 07/04/2014 - 10:25 uz Jaunumi
ASV standartu un tehnoloģiju nacionālais institūts radījis šobrīd precīzāko atompulksteni NIST-F2. Tas precīzākā pulksteņa statusu pārņem no sava 1999. gadā šajā pat institūtā radītā priekšgājēja NIST-F1. Jaunais pulkstenis trīskāršo NIST-F1 precizitāti, kas kļūdījās par vienu sekundi vairāk nekā 100 miljonos gadu. Tātad, lai NIST-F2 kļūdītos par vienu sekundi nāksies gaidīt vismaz 300 miljonus gadu.

Atompulksteņa darbības pamatā ir cēzija atomi. Tiek mērīta cēzija atoma elektrona enerģijas līmeņa izmaiņa, kad to apstaro ar mikroviļņiem. Šī enerģija līmeņa izmaiņu rezultātā tiek izstarota gaisma, kas tad arī tiek fiksēts. Šis elektrona ‘lēciens’ aizņem precīzi vienu 9 192 631 770 (1/9192631770 sekundes) daļu sekundes. Mērījumu precizitāti salīdzinot ar F1 versiju, F2 ir izdevies uzlabot samazinot darba temperatūru no 27 ºC, līdz -193 ºC. Tas būtiski samazina fona trokšņus un ļauj daudz precīzāk izmērīt elektrona lēciena starp enerģijas līmeņiem laiku.

Reālais šī jaunā atompulksteņa pielietojums, protams, nav skaitīt laiku 300 miljonu gadu garumā. Šāda iekārta (konkrēti šī) tiek izmantota kā laika standarts, jo ar to iespējams ļoti precīzi izmērīt sekundes garumu. Tas ļauj kalibrēt citus, mazāk precīzus atompulksteņus. Uzmantojot NIST-F1 un tagad arī NIST-F2 tiek kalibrēti arī UTS laika atompulksteņi, tātad pastarpināti arī daudzi parastie pulksteņi, ko lietojam ikdienā.

0 RAKSTĪT KOMENTĀRU

Sūti Mums Ziņu Šeit

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>