X100000 uzliesmojums 60 gaismas gadu attālumā
Saules aktivitātes maksimuma laikā šad tad uz tās tiek fiksēti X klases, kas ir stiprākie, uzliesmojumi. Ja šāda uzliesmojuma izmesto daļiņu un starojuma plūsma vērsta Zemes virzienā arī Latvijā ir iespējams redzēt polārblāzmu.
Spēcīgākais uzliesmojums uz Saules fiksēts 2003. gadā, un tā stiprums novērtēts ar X45 (sākotnējais vērtējums bija X28). Ja tas būtu tieši vērsts Zemes virzienā (tas mūs ķēra tikai ar pašu malu), ievērojamas problēmas sagaidītu ne tikai satelītu operatorus un elektrotīklu uzturētājus, bet iespējams būtu traucēta arī elektronikas darbība un novērojami citi elektromagnētiski fenomeni, piemēram, nedarbotos vai būtu ievērojami traucēta tālruņu un interneta darbība. Arī fiksēto.
Stipri negaidīts un interesants ir 2014. gada 23. aprīlī NASA zondes Swift reģistrētais uzliesmojums. Tas nāca no Medību suņu zvaigznāja sarkano punduru dubultzvaigznes Beta Canum Venaticorum jeb DG CVn.
Uzliesmojums ir spēcīgākais kāds fiksēts novērojumu vēsturē. Tā stiprums novērtēts ar X100000 jeb tas ir 10000 reizes stiprāks par stiprāko uz Saules fiksēto.
Ja šāds uzliesmojums notiktu uz Saules, tas visdrīzāk izraisītu dzīvības izzušanu uz Zemes. Tiesa, mums par laimi, Saule šādus pārsteigumus sagādāt nav spējīga, jo ir sasniegusi briedumu. Savukārt DG CVn ir vien 30 miljonus gadu veca un ļauj veikt novērojumus, kas ļauj saprast kāda bija mūsu zvaigzne tās jaunībā.
Šim uzliesmojumam sekoja uzliesmojumu virkne. Zvaigzne pilnībā norima vien pēc 20 dienām. Šī zvaigžņu sistēma tika uzskatīta par vienu no potenciālajiem arpuszemes dzīvības meklējumu objektiem. Tagad, pēc šādas “apstrādes” ar rentgenstariem un citu starojumu, šķiet to var svītrot no saraksta.
Avots: NASA - Swift Catches Mega Flares from a Mini Star