TomTom Runner 3 – aktīva cilvēka ceļabiedrs
Mūsu rīcība nonāca TomTom Runner 3 – viedpulkstenis, kas radīts kā palīgs aktīvam cilvēkam. Tas aprīkots ar GPS uztvērēju, sirds ritma monitoru, un spēj reāllaikā sniegt informāciju par konkrētās aktivitātes progresu un ievākt statistiku par aktivitātēm ilgākā laika periodā.
Apkastam iedotais TomTom Runner 3 ir Cardio + Music modelis. Tātad tam, kā jau minēts ir sirds ritma monitors un arī iespēja Runner 3 izmantot kā mūzikas atskaņotāju, ja vien pieejamas Bluetooth austiņas. TomTom Runner 3 ir pieejams arī komplektācijā ar pašas TomTom austiņām, kas, kā apgalvo ražotājs ar vienu uzlādi darbojas līdz 6 h.
TomTom Runner 3 pieejams pavisam 5 konfigurācijās:
- TomTom Runner 3 Cardio+Music ar Bluetooth astiņām;
- TomTom Runner 3 Cardio+Music;
- TomTom Runner 3 Cardio;
- TomTom Runner 3 Music ar Bluetooth astiņām;
- TomTom Runner 3;
Apzīmējums Cardio nozīmē, ka konkrētais modelis aprīkots ar sirds ritma monitoru, Music apzīmē, ka šim modelim mūzikas uzglabāšanai atvēlēti 3 GB atmiņas. Savukārt pēdējais modelis aprīkots tikai ar GPS uztvērēju, kas, protams, ir visos modeļos un kustības sensoriem – akselerometru un žiroskopu, kā arī kompasu.
Lai apskats būtu pilnīgāks un pulsa mērījumi precīzāki, TomTom mums izvērtēšanai iedeva arī sirds ritma monitoru – jostu (Heart Rate monitor). Šis sensors ļauj nepārtraukti veikt precīzus pulsa mērījumus. Tas veidots kā ērta josta, tādēļ netraucēs aktivitātēm. Savienojumam ar pulksteni izmanto Bluetooth Smart tehnoloģiju. Tas nodrošina labu savietojamību un ilgu baterijas kalpošanas laiku. Sensora barošanai izmantota CR2032 baterija, kas iekļauta komplektācijā. Tātad josta to izņemot no iepakojuma, ir gatava darbam, tik jāveic Bluetooth piesaiste pulkstenim un aiziet.
Galvenie TomTom Runner 3 parametri
- Akumulators nodrošina līdz 3 nedēļu darbību. Izmantojot GPS – 11h.
- Ūdensdrošs līdz 40 m
- Ekrāna izmērs: 25x25 cm, 144x168 pikseļi
- Ekrānu pasargā Gorilla Glass
- Svars: 49 g
- Biezums: 11.5 mm
- Rokas siksnas izmērs: 145-206 mm
Šādu, nopietni sportojošam cilvēkam domātu viedpulksteni, vislabāk var novērtēt profesionāls sportists. Uzrunājām Nikolaju Lucānu, kurš ir profesionāls garo distanču skrējējs.
Nikolaja Lucāna CV
Aktivitāšu veidi: Rogainings - taku un šosejas skriešana (priekšroka distancēm, kas garākas par maratonu) un Roganings – 24h komandu orientēšanās sports apvidū īpaši garā distancē (ir arī atvasinājumi 12h, 8h, 6h, 4h).
Lielākie sasniegumi:
- Četras reizes veikts Skrējien-soļojums Rīga-Valmiera (2014-2017);
- Četrkārtējs otrās vietas ieguvējs Eiropas rogaininga čempionātā, vīriešu veterānu grupā;
- Pirmā vieta Krievijas rogaininga čempionātā, 2007. gads;
- Vairākkārt kāpis uz pjedestāla Latvijas Rogianinga čempionātos;
- 24h skrējiens, Eiropas čempionāts Albi, Francija, 2016. gads, 205 km;
- 24h skrējiens, pasaules čempionāts Belfāsta, 2017. gads, 183km;
- Pirmā vieta Laulasmas Ultra 211 km, Igaunija, 2016. gads. Sacensības pārtrauktas laika apstākļu dēļ. Rezultāts 147,7 km, 16:45:30;
- Spartatlons – vēsturiskais ultramaratons Atēnas – Sparta, 246 km, 29-30.09.2017.
TomTom Runner 3 (Cardio + Music) un sirds ritma monitors Nikolaja Lucāna vērtējumā
Man radās iespēja izmantot pulksteni TomTom Runner 3, un novērtēt tā darbību. Radās iespaids, ka tas pamatā ir “trekeris”, bet iebūvētais GPS uztvērējs un pulsa mērītājs tam dod daudz papildu iespēju. Pamatā tas skaita dienā veiktos soļus, kā arī attiecīgi izrēķina dienā pieveikto attālumu, kalorijas un tam visam veltīto laiku. Pirmo reizi to ieslēdzot, jāaizpilda “anketa” par sevi (valoda, dzimums, vecums, svars, garums), vēl papildus ir iespēja uzstādīt dienas mērķus (kalorijas, attālumu, soļus, aktivitāšu laiku). Pēc tam šie dati tiek izmantoti iepriekš minēto parametru aprēķinā. Pulksteņa vadība notiek ar vienu pogu, kurai ir četri virzieni - uz augšu, leju, pa kreisi un pa labi. Vadība ir ļoti vienkārša un labi saprotama, es neizmantoju lietošanas instrukciju. Protams, ja rodas kādas grūtības, vienmēr var palasīt arī instrukciju. Pulksteņa komplektācija ir vienkārša - kastīte, kurā ir pulkstenis, vads, ar kuru var uzlādēt pulksteņa akumulatoru, un to savienot ar datoru.
Tātad ieslēdzu pulksteni, aizpildīju tā pieprasīto anketu un pamatā viss, var sākt lietot. Kad tiek sasniegts dienā uzstādītais mērķis, par to tiek paziņots ar signālu un vibrāciju (ja tā nav atslēgta). Ir iespēja apskatīt dienas un nedēļas laikā paveikto: kalorijas, pieveikto attālumu, aktivitāšu laiku un soļu skaitu. Manuprāt, pulkstenim ir laba iespēja ielādēt mūziku (tam atvēlēti 3 GB) un to klausīties Bluetooth bezvadu austiņās. Es jau trešo gadu austiņas savās aktivitātēs nelietoju, bet, ja lietotu, tad šis risinājums būtu ideāls, neko lieku līdz nebūtu jānes. Pārbaudīt šo iespēju gan nesanāca atbilstošu austiņu trūkuma dēļ.
Dienā reģistrētās aktivitātes var saglabāt mysports.tomtom.com mājaslapā, iepriekš tur reģistrējoties, izmantojot telefonu vai datoru, telefona gadījumā nav nepieciešams vads. Tāpat ir iespēja pēc paša izvēles automātiski datus nodot uz vairākām aplikācijām (Endomondo, Strava, RunKeeper un daudz citām). Pēc pirmās sinhronizācijas ar telefonu, programma pateica, ka ir iespēja pulkstenī atjaunot programmatūru, bet, lai to veiktu, jāpieslēdzas pie datora, ko arī izdarīju. Pie katras sinhronizācijas (telefons, dators) tiek atjaunota arī GPS satelītu informācija. Pieslēdzot datoram, nepieciešams uzinstalēt atbilstošo komunikācijas programmu no TomTom mājaslapas.
Aktivitātes izmantojot GPS
Kopējais aktivitāšu saraksts ir sekojošs: Skriešana, braukšana ar velosipēdu, peldēšana, skriešanas trenažieris, vingrošana utml., velotrenažieris, brīvais stils, hronometrs. Ar velosipēdu braucu reti, peldēt arī īpaši nesanāk, tāpēc pārbaudīju pulksteņa darbību ejot un skrienot. Pēc aktivitātes izvēles, tiek piedāvāts kalibrēt kompasu, no kā var arī atteikties, bet, ja vienreiz to nokalibrē, tad kalibrēšana automātiski vairs netiek piedāvāta. Pulkstenī GPS signāls tiek sameklēts ātri. Vēl pirms aktivitātes palaišanas var uzstādīt, ko domāju darīt - izvēli treniņam: intervāli, mērķis (distance, laiks, kalorijas), “apļi” (laiks, distance), zonas (temps no līdz, ātrums no līdz, pulss ar jau pieciem gataviem piedāvājumiem piemēram, sprints, ātrums, manuāli reģistrējamas robežas). Vēl ir iespēja norādīt ko rādīs ekrānā, izvēlēties mūziku, ieslēgt/izslēgt autsplitu, izvēlēties iepriekš ielādētu maršrutu, ko skriet, iet utt. Var arī apskatīt pēdējo treniņu statistiku. Kad viss iestatīts, var sākt aktivitāti.
Skrienot (ejot) tiek attēloti visi pamata rādītāji (temps, ātrums, vidējais temps, vidējais ātrums, kalorijas, pulss, veiktā distance, laiks, kompass, kur skriets) kurus var vienkārši pamainīt pārslēdzot ekrānu. Ekrānā vienlaikus tiek attēloti trīs parametri. Viens ar lieliem cipariem un divi apakšā ar maziem. Signālu komplektā ar vibrācijas iespēju nevar nepamanīt, tāpēc pulksteņa ziņojumus (sasniegts uzstādītais mērķis, kārtējais splits, intervāls) palaist garām grūti. Attāluma mērījumi ar GPS darbojas labi, skrienot pa vietām, kur zinu kilometru atzīmes, nekādas īpašas novirzes nenovēroju. Arī zīmējums, kur skriets, ir precīzs. Saistībā ar pulsu - tas, ka mēra no rokas ir ērti, bet, ņemot vērā dažas manas īpatnības, tas no manas rokas labi nelasās. Skrienot salīdzināšanai izmantoju arī otru pulksteni un pulsa rādījumi sakrita reti.
Iestatījumos ir iespēja ieslēgt nakts režīmu, kas nozīmē to, ka aktivitātes laikā degs fona apgaismojums, kas samazina baterijas darbības laiku. Netīšām biju ieslēdzis nakts režīmu, tādēļ pulkstenis sagādāja pārsteigumu, kad aizgāju skriet 3h-4h, pēc divarpus stundu aktivitātes tas atslēdzās, ekrānā attēlojot pārsvītrotu bateriju, un vairs ar mani nekomunicēja. Šķiet, ka pirms skrējiena to biju pilnībā pielādējis. Nākamā dienā tas pats notika pēc pusotras stundas, bet šoreiz gan pirms skrējiena pulkstenis nebija līdz galam pielādēts. Šo īpatnību nepamanīju, jo dienas laikā apgaismojumu neredz un mazai mēness ikonai ekrānā nepievērsu īpašu uzmanību. Tā man nejauši sanāca notestēt pulksteņa darbības laiku nakts režīmā, kas ir 1.5 līdz 2.5 stundas. Normālā režīmā GPS un pulsa mērīšana – tas darbojas aptuveni 7 stundas. Kā norāda ražotājs tikai ar GPS pulkstenis darbojas līdz 11h, bet, cik man nācies saskarties ar dažādiem pulksteņiem, reāli no ražotāja norādītā jāņem nost kādi 10-15%. Pulksteņa lādēšanas iespēja pārvietojoties nav, jo aktivitāte uzlādes laikā tiek pārtraukta. Aktivitāte tiek pārtraukta arī, ja tās laikā grib mainīt kādu no iestatījumiem (piemēram, to pašu nakts režīmu).
Pulsa monitors
Izmantojot jostu, pulss TomTom Runner 3 pulkstenī ir precīzs. Pati josta ir ērta, nav traucējoša. No visām jostām, kādas man bijušas, šī liekas, ka ir visērtākā. Attēlos redzami pulsa mērījumi no trīs skrējieniem un divām pastaigām. Mērot pulsu no jostas, tas ir aptuveni tāds pat kā no jostas ar citu pulksteni un arī sakrīt ar to, ko noteicu ar sentēvu metodi – ar pirkstu, skaitot sirdspukstus.
Secinājumi
Manuprāt, šis ir labs trekeris ar papildus opcijām: GPS, pulss, mūzikas atskaņotājs. Labs pulkstenis, tiem kuriem patīk statistika par ikdienas veikumu (soļi, attālums, aktivitāšu kopējais laiks, kalorijas), ērta mūzikas iespēja bez papildus ierīcēm. Pārbaudīt gan nesanāca, bet zinu, ka patiktu. GPS sameklē ātri, un mērījumi precīzi. Interesanta apgaismojuma ieslēgšana – ar roku aizklāj ekrānu, paņem roku nost, un apgaismojums ieslēdzies. Ekrāns ļoti labi saskatāms. Jāuzmanās ar nakts režīma ieslēgšanu, tas būtiski samazina pulksteņa darbošanās laiku. Manuprāt, šī funkcija vispār ir lieka, jo parasti nav nepieciešams, lai ekrāns nepārtraukti tiktu apgaismots, pie tā, ka pulkstenim ir ērta apgaismojuma ieslēgšana. Kopumā pulkstenis patika, ērti un saprotami lietojams, domāju, ka varētu lietot arī tie, kas ar tehniku ir uz jūs.