Samsung padomi kā iegādāties energoefektīvu sadzīves tehniku
Samsung ir veicis pētījumu, kurā noskaidrots, ka pēdējo četru gadu laikā lielo sadzīves tehniku mainījusi vairāk nekā trešdaļa Latvijas iedzīvotāju. Jaunu ledusskapi iegādājušies 36%, veļasmašīnu 38%, bet putekļusūcēju 44% aptaujāto. Nav noslēpums, ka tas, kādu sadzīves tehniku izvēlēsimies, ietemēs arī mūsu skaitītāju rādījumus - gan elektrības, gan ūdens. Samsung un Latvenergo Energoefektivitātes centrs sniedz padomus kā izvēlēties energoefektīvu sadzīves tehniku.
Izpēti energoefektivitātes marķējumu
Katrs desmitais jeb 14% aptaujāto Latvijā nezina, kā atpazīt energoefektīvus produktus, bet 15% nepievērš uzmanību ierīču elektrības patēriņam. Lai būtu vieglāk izvēlēties, jāskatās standarta energoefektivitātes marķējums, kam, saskaņā ar ES normām, jābūt uz visām elektroprecēm – informācijai par energoefektivitātes klasi, elektroenerģijas un ūdens patēriņu gada laikā un trokšņu līmeni. Sadzīves tehnikas septiņas energoefektivitātes klases apzīmē ar alfabēta burtiem no „A” līdz „G”. Augstākā ir „A” klase, kas ne vien ļaus samazināt elektrības patēriņu, bet arī saudzēs apkārtējo vidi. Līdz ar jaunākajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, burti tiek papildināti ar „+” zīmēm un tiek dzēsti pēdējie burti energomarķējumā. Piemēram, no „A++” līdz „E” un „A++” līdz „D”.
„A+++” energoefektivitātes klases ledusskapis elektroenerģiju patērēs par 60% mazāk nekā „A” klases ledusskapis, „A+++” energoefektivitātes klases veļas mazgājamā mašīna par 32% mazāk nekā „A” klases un „A+++” energoefektivitātes klases trauku mazgājamā mašīna par 30% mazāk nekā „A” klases iekārta.
Izvēlies sev atbilstošu tehniku
Viena cilvēka mājoklim nav nepieciešams milzu ledusskapis, vai tieši pretēji – mazas ietilpības ledusskapis, veļas vai trauku mašīna kuplai ģimenei. Jāņem vērā arī ierīces novietojums telpā, piemēram, atsevišķi novietojama ledusskapja elektroenerģijas patēriņš ir par 10 - 20% mazāks nekā mēbelēs iebūvēta ledusskapja elektroenerģijas patēriņš.
Lai cilvēciska aizmāršība nemaksātu naudu, jānoskaidro ierīču elektroenerģijas patēriņš gaidīšanas režīmā un automātiskās regulācijas iespējas. Piemēram, ja bieži aizmirst izslēgt televizoru, nākamais modelis ir jāizvēlas ar iebūvētu klātbūtnes sensoru – ekrāns automātiski izslēdzas, ja pie tā neviens neatrodas. Televizors ar iebūvētu apkārtējā apgaismojuma sensoru tumšā telpā automātiski regulēs optimālo ekrāna spožumu, tādējādi ietaupot elektroenerģiju par 30 – 50%, bet ja to pārsvarā lieto, lai klausītos mūziku, ieteicams izvēlēties ierīci ar ekrāna izslēgšanas funkciju.
Iepazīsties ar lietošanas instrukciju
Detalizētu informāciju par elektroierīču drošu un efektīvu izmantošanu, piemēram, veļasmašīnai ieteicamos mazgāšanas režīmus un temperatūras, var izlasīt ražotāja piedāvātajā lietošanas instrukcijā. Savukārt izvēloties jaunu putekļusūcēju, galvenā uzmanība ir jāpievērš energoefektivitātes marķējumam, elektroenerģijas patēriņam gada laikā un putekļu sūkšanas kvalitātei no „A” līdz „G”, nevis kopējai elektriskajai jaudai, kas norādīta uz iekārtas korpusa. Piemēram, jaunajiem putekļusūcējiem, kuri apzīmēti ar energoefektivitātes marķējumu, elektriskā jauda nebūs lielāka par 1600 W bet darbības kvalitāte būs līdzīga vai pat labāka nekā agrāk ražotajiem putekļusūcējiem bez energoefektivitātes marķējuma un ar jaudu 2100 W.
Par pētījumu "Living Smart"
Samsung Living indekss ir pētījums par sabiedrības paradumiem digitālajā laikmetā. Tas ir veikts visās trīs Baltijas valstīs, kur tika apskatītas tādas tematiskās jomas kā mobilitāte, zaļā domāšana un saziņas veidi ģimenē. Pētījumu veikusi tirgus pētījumu kompānija „GfK Custom Research Baltic”.