/ Bizness / Rīgā notiek pirmais Dell EMC forums

Rīgā notiek pirmais Dell EMC forums

dell-emc-1200
Raitis Misa uz 24/10/2017 - 09:45 uz Bizness, Pasākumi

10. oktobrī, Rīga notika pirmais Dell EMC Forum 2017 – transformācija ir sākusies. Tehnoloģiju attīstība notiek eksponenciāli, radot vidi digitālai transformācijai. Tomēr lielākā daļa IT vadītāju apgalvo, ka viņu digitālās transformācijas iniciatīvas ir tikai sākumstadijā.

Videoieskats Dell EMC Forum 2017 norisē

Dell EMC Forum 2017 palīdzēja rast atbildes uz jautājumu – kā ātrāk realizēt digitālās nākotnes mērķi? Foruma dalībniekiem bija iespēja klātienē satikt digitālās transformācijas ekspertus un iepazīt jaunākās tehnoloģijas, kas veicina šīs transformācijas virzību.

Galvenās pasākuma tēmas bija:

  • Digitālā transformācija – virzieties uz to ar modernu programmatūru un analīzes rīkiem un izprotot jautājums, kas saistīti ar lietu internetu (IoT);
  • IT transformācija – jaunākās sistēmas un mākoņtehnoloģijas;
  • Darbaspēka transformācija – rīki, kas individuāli pielāgojas tam, kā strādā katrs darbinieks;
  • Drošības transformācija – veidi kā uzlabot aizsardzību pret nepārtraukti mainīgiem draudiem.

Foruma ietvaros arī radās izdevība intervēt Dell EMC vadītāju un pārdošanas direktoru centrālajā un Austrumeiropā Pavolu Vargu (Pavol Varga).

Dell EMC vadītājs un pārdošanas direktors centrālajā un Austrumeiropā Pavols Varga

Intervija

Raitis Misa (RM): Kā ir veicies šajā gadā, kas pagājis kopš Dell un EMC apvienošanas? Kā tas ietekmējis biznesu pasaulē un Baltijā?

Pavols Varga (PV): Jā, pirms pāris nedēļām nosvinējām Dell Technologies pirmo dzimšanas dienu. Tas, kā zināms, ir apvienotā uzņēmuma jaunais nosaukums, no kura Dell EMC ir tikai daļa. Kā ir veicies? Ir gājis labi! Skaitļi rāda, ka personālo datoru biznesa tirgus daļa ir augusi. Tā ir Dell daļa uzņēmumā. Esam pasaulē trešais lielākais personālo datoru ražotājs. Interesanti, ka trīs lielāko ražotāju kopējā tirgus daļa pieaug, bet mazo ražotāju sarūk. Tātad tirgū notiek konsolidācija. Serveru tirgū, pēc apvienošanās, pirmo reizi esam pirmajā vietā pēc pasaules tirgus daļas x86 arhitektūras serveriem. Datu glabāšanas risinājumu jomā EMC jau iepriekš bija tirgus līderis un tas, protams, ir saglabājies. Turklāt to tagad papildina arī Dell datu glabāšanas risinājumu tirgus daļa, mūsu pozīcijas padarot vēl stiprākas. Tātad noteikti labs pirmais gads.

Mēs plānojam paplašināt savas aktivitātes jo Dell Technologies nav tikai Dell un Dell EMC. Tie ir kopā septiņi uzņēmumi. Noteikti dzirdēta ir VMware. Pārējie uzņēmumi, iespējams, nav tik labi atpazīstami Baltijā. Tie nodarbojas ar drošības jautājumiem un mākņpakalpojumiem. Tas ir mūsu potenciāls paplašināt savu darbību Baltijā un reģionā (uzņēmumi Pivotal, RSA, SecureWorks un Virtustream).

RM: Kas ir Dell Technologies digitālās transformācijas indekss (Dell Technologies Digital Transformation Index)?

PV: Tā ir aptauja, ko veicām 4000 pasaules lielākajās kompānijās, kas ir gan mūsu klienti, bet arī tādās, kas nav. Izvaicājām to vadītājus un lūdzām novērtēt cik labi, viņuprāt, virzās uzņēmuma digitālā transformācija.

Atklājās, ka tikai apmēram 5% uzņēmumu ir transformēti jeb ir t.s. digitālie līderi. Vēlāk paskaidrošu, ko nozīmē “transformēts uzņēmums”. Savukārt 15% uzņēmumu darbojas pa vecam, neveicot nekādus jauninājumus tehnoloģijās. Pārējie uzņēmumi atrodas pa vidu un ir vairāk vai mazāk iesaistījušies digitālajā transformācijā.

Kas digitāli transformēts bizness? Iedomājieties uzņēmumu, kas darbojas industrijā, kam nav nekādas tiešas saistības ar IT. Piemēram, kombainu ražotājs. Kāds mūsu klients sāka tos aprīkot ar dažādiem sensoriem, kas uzrauga pašu mašīnu, augsni, atmosfēru, graudus, kas ievākti (mitrumu, kvalitāti). Dati no sensoriem tiek iesūtīti ražotāja pārvaldītā mākonī. Rezultāts ir tāds, ka kombaina ražotājs par kombainu un tā stāvokli zina vairāk nekā tā vadītājs. Tas ļauj graudu īpašniekam uzreiz plānot, cik daudz graudu jāved uz kalti, sniedz informāciju par to kvalitāti utt.

Cits piemērs ir mūsu klients – lidmašīnu reaktīvo dzinēju ražotājs. Tiek ievākti visi iespējami dati no dzinēja sensoriem, un šī informācija izmantota, lai plānotu dzinēju apkopes, remontus un uzraudzītu to veiktspēju ar mērķi laikus atklāt anomālijas to darbībā. Arī šajā gadījumā, dzinēja ražotājs labāk par pilotu, kas sēž lidmašīnas kabīnē, zina to, kādā stāvoklī ir lidmašīnas dzinēji.

RM: Cits jūsu pētījums liecina, ka 78% lielo kompāniju, kurām ir lieli budžeti un stabilas pozīcijas biznesā, apgalvo, ka jūtas apdraudēti no start-up uzņēmumu puses. Savukārt 45% uzņēmumu uzskata, ka pēc 3-5 gadiem tie var nopietni zaudēt savas pozīcijas vai pat pārstāt eksistēt, jo nespēs digitāli transformēties.

PV: Manuprāt drīzāk var teikt, ka šie uzņēmumi nestādās priekšā, kā pēc šiem 3-5 gadiem izskatīsies IT industrija. Tas obligāti nenozīmē draudus šo uzņēmumu eksistencei. Trīs gadi, tas biznesa vidē ir rīt. Galvenā atziņa šiem uzņēmumiem, ko būtu jāgūst, ka nākotnē IT ne tikai atbalstīs biznesu, kā šobrīd, bet faktiski noteiks tā virzību.

Mēs jau zinām klasisko pieeju, kāda ir šobrīd. Piemēram, pie uzņēmuma vadītāja atnāk IT vadītājs un saka – mūsu tīkls ir kļuvis lēns, lai to uzlabotu nepieciešamai 10 miljoni. Vadītājs saka – Tev ir 5 miljoni un tiec galā. Šādi IT darbojas, ja IT vadītāji nepiedalās uzņēmuma stratēģiskās attīstības sanāksmēs. Ja IT vadītājs būtu bijis klāt sanāksmēs, kurās pieņemtie lēmumu radīja tīkla darbības palēnināšanos, viņš varētu laicīgi tam sagatavoties un tādējādi ietaupīt gan uzņēmuma līdzekļus, gan arī uzlabot tā darbības efektivitāti.

RM: Atgriežoties pie startupiem. Man ir sajūta, ka tie var būt drauds kādam, bet noteikti ne visiem, un nav korekti teikt, ka tie apdraud 78% uzņēmumu. Jā, viņi to varbūt tā uztver, bet tas tā patiesībā nav.

PV: Pēdējo 15-20 gadu laikā daudz kas ir mainījies. Pirms 15 gadiem, IT jaunumi nāca no lielām kompānijām. Alegoriski – tētis atnāks no darba un atnesīs līdzi jaunāko, labāko datoru. Tas, maksā ārprātīgu naudu. Parādīs do bērniem un teiks cik tas labs un ātrs, bet neļaus to aiztikt. Tagad ir savādāk. Mēs redzam, ka lielu kompāniju biznesā iespraucas startapi, lietotāji ar saviem izgudrojumiem un idejām. Ja mēs, piemēram, vēlamies piekļūt CRM sistēmai no tālruņa, tieši startup uzņēmumi ir tie, kas šādas idejas visdrīzāk iemiesos. Šādiem nelieliem uzņēmumiem ir priekšrocība, ka tie var atļauties iet vairākus ceļus, kļūdīties, bet beigās atrast labāko. Kad tas paveikts, tos parasti nopērk kāda lielāka kompānija. Kāds IT gigants.

Arī Dell EMC ir pārņēmusi vairākus šādus uzņēmumus ar labām inovācijām. Un mēs plānojam to turpināt. Bet mēs ieguldām arī paši savā uzņēmumā, tā izpētes nodaļās. Konkrēti, izpētei un attīstībai mēs, sākot ar 2017. gadu, plānojam ik gadu tērēt apmēram 4.5 miljardus dolāru. Tas ir vairāk nekā ikviens no mūsu konkurentiem, ko varat iedomāties.

RM: Sakiet ko nozīmē “pāreja uz modernām, inovatīvām” tehnoloģijām, kas minēts jūsu kompānijas prezentācijās? Kas ar to domāts? Jo visas jaunās tehnoloģija taču ir modernas un inovatīvas.

PV: Protams. Es domāju, ka te ir runa par pieejas maiņu. Piemēram, datu centrs. Ir tradicionālā pieeja – izmantojot serveru aparatūru, tīkla infrastruktūru un programmatūru. Inovatīva ir programmiski definēta datu centra pieeja. To daļēji veicina aparatūras, konkrēti, zibatmiņas cenu kritums. Domājams, ka pavisam drīz datu glabāšanai tiks izmantota gandrīz tikai zibatmiņa. Tas apvienojumā ar gudru programmatūru izpildina robežas starp minētajiem trim komponentiem.

Vairs nav jāiegādājas aparatūras vienības un jāpatērē ilgs laiks to pareizai salikšanai kā lego. Var iegādāties vienotu risinājumu. Tas ļauj nedaudz ietaupīt veidojot infrastruktūru, bet daudz vairāk šādi var ietaupīt uz uzturēšanas un atbalsta rēķina. Tā ir maņa no pieejas “uzbūvēt” uz pieeju “nopirkt gatavu”.

Jūs varētu jautāt, kas notiks ar personālo datoru (PC)? Vai tas izdzīvos kā iekārtas veids?

Kā zināms PC tirgus rūk, bet patiecoties konsolidācijai, lielo uzņēmumu tirgus apjoms pat pieaug, izstājoties mazākiem spēlētājiem. Es domāju, ka PC izmantos vēl ilgus gadus. Jautājums vienīgi ir – kā tas izskatīsies. Vai tas būs, kā ierasts ar monitoru un peli, vai tas būs valkājam iekārta? Noteikti abi un tieši otrais ir interesanti, vieta inovācijām.

RM: Jautājums par automašīnām bez vadītāja. Protams, ir tehniskie jautājumi, bet ir arī ētiskā puse. Tehniskie jautājumi tiks atrisināti, bet kā būs ar praktisko ieviešanu?

PV: Jā tas ir filozofisks, ētisks jautājums. Bet iedomājieties, autonoma mašīna traucās lielā ātrumā un rodas situācija, ka tā saprot – notiks sadursme. Un tad ir jautājums, kuru tā centīsies glābt? Īpašnieku vai citus? Bet tagad iedomājieties, ka visas mašīnas ir autonomas. Šādu kritisku situāciju būs daudz mazāk, jo nebūs vadītāju, ka pie stūres rakstīs īsziņas, vai ar kādu strīdēsies.

Ja būs sistēma, vide, kurā būs tikai autonomi transportlīdzekļi, braukšana būs daudz, daudz drošāka nekā tagad. Es domāju tāds laiks tuvojas.

Es uzdošu jautājumu jums. Kā jūs domājat, kas notiks ar PC nākotnē, jo šobrīd taču visi dati un skaitļošanas resursi tiek mērķtiecīgi virzīti mākonī?

RM: Es domāju, ka datori kļūs arvien mazāki, līdz sasniegs izmēru, kad tos varēsim ievietot, piemēram, rokā un barot, piemēram, no turbīnas, kas būs iešūta vēnā. Neskatoties uz to, tie būs daudz jaudīgāki par personālajiem datoriem, ko zinām šodien. Dati, protams, tiks glabāti mākonī, bet to būs vairāk arī pie mums personīgi. Var teikt, ka attīstība notiks abos virzienos. Mākonī būs vairāk datu un lielākas dati apstrādes jaudas, bet arī mums klāt vai pat mūsos būs lielākas datu apstrādes jaudas un arī vairāk pašu datu.

PV: Komentārs par to, ko darām Baltijas tirgū. Mums šeit uz vietas ir pārdevēju komanda. Interesanti, ka pēc Dell un EMC apvienošanās, šo cilvēku skaits ir pieaudzis. Zināms, ka parasti ir otrādi, kompānijām apvienojoties, kāds tiek atlaists. Tā ir privātas kompānijas priekšrocība, jo nav katru ceturksni jāatskaitās akcionāriem par veikumu.

Tehnikas ekspozīcija

0 RAKSTĪT KOMENTĀRU

Sūti Mums Ziņu Šeit

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>