New Horizons jau rīt pavērs jaunus horizontus – beidzot Plutons tuvplānā
Beidzot tas brīdis ir pienācis. NASA zonde New Horizons jau rīt, 14. jūlijā, plkst. 14:49 patrauksies garām Plutonam, uzņemot tā tuvplāna attēlus un ar septiņiem instrumentiem veicot mērījumus, kas ļaus labāk iepazīt šo pundurplanētu un izprast to, kādi tad īsti ir Koipera joslā sastopamie objekti.
Kad 1930. gadā Klaids Tombo, kura pelni kopā ar New Horizons dodas kosmosā, atklāja Plutonu, nevienam nebija šaubu, ka tā ir devītā saules sistēmas planēta. Toreiz tika uzskatīts, ka jaunatklātā planēta ir normāla, vismaz Zemes izmēru planēta un tāpēc stabili ieņem savu vietu Saules sistēmas planētu saimē. Tomēr attīstoties novērošanas tehnikai un metodēm, laika gaitā tika atklāti citi līdzīgi Koipera joslas objekti, kas tā laika klasifikācijā arī varēja pretendēt uz planētas nosaukumu. Tomēr šie objekti bija pārāk mazi (ieskaitot Plutonu) un citi to parametri neatbilda pilntiesīgas planētas statusam.
2006. gadā Plutons pārklasificēts par pundurplanētu Plutons jeb 134340 Pluto. Šobrīd zināmas trīs Koipera joslas pundurplanētas: Plutons, Haumeja un Makemake.
Plutona tuvumā
NASA zonde New Horizons Plutona un tā piecu zināmo pavadoņu tuvumā neuzturēsies ilgi. Šī misija veidota tā, ka zonde patrauksies garām Plutona sistēmai un dosies tālāk. Misiju sarežģītāku padara arī tas, ka New Horizons ir līdz šim ātrākā zonde, ko cilvēce jelkad palaidusi. Tās ātrums 49 600 km/h. Tātad laikā, kad zonde atradīsies punduplanētas tuvumā, tai būs īpaši intensīvi jāvāc dati un jāuzņem bildes. Paredzams, ka tuvākajā punktā New Horizons atradīsies vien 12 500 km no Plutona.
Var piebilst, ka visas iegūtās informācijas nosūtīšana uz Zemi prasīs apmēram gadu, bet pirmos tuvplānā attēlus, ja novērojumi būs bijuši sekmīgi, varam gaidīt trešdien vai ceturtdien.
Kļūme
Nepatīkams notikums notika vien 10 dienas pirms vēsturiskā notikuma. 4. jūlijā New Horizons pārslēdzās t.s. drošajā režīmā (safe mode). Uz vairāk kā stundu pazuda kontakts ar zondi (17:54 GMT – 19:15 GMT).
Tomēr zondes autopilots bija ieprogrammēts šādām situācijām un veica pārslēgšanos no primārā uz rezerves datoru. Rezultātā tika zaudēts apmēram viens procents no iepriekš savāktajiem datiem, taču par laimi izrādījās, ka New Hrizons nekas nekait.
Noskaidrojās, ka pie vainas bija taimera kļūda zondes komandu virknē. Šī komandu virkne tikai izpildīta gatavojoties misijai Plutona tuvumā. Tā ir novēsta un esot Plutona tuvumā šādas komandas izpildītas netiks, tāpēc līdzīgs atgadījums atbildīgākajā brīdī nenotiks.