/ Interesanti / LIAA aicina uz dizaina domāšanas semināru Ventspilī

LIAA aicina uz dizaina domāšanas semināru Ventspilī

dizaina-domasana-design-thinking
Reinis Zitmanis uz 05/11/2018 - 10:12 uz Interesanti, Noderīgi

Pirmie soļi dizaina domāšanā: 4 padomi jaunam uzņēmējam

Lai kāda būtu prece vai pakalpojums, tā veiksmi tirgū nosaka patērētājs. Izstrādāt produktu, kas atbilst potenciālo lietotāju vēlmēm un vajadzībām – tas ir viens no dizaina domāšanas pamatprincipiem. Dizaina domāšanas eksperte Signe Adamoviča piedāvā uzzināt pirmos 4 soļus, ko uzņēmējam nepieciešams veikt pirms jauna produkta vai pakalpojuma izstrādes.

Dizaina domāšana nav kārtējais uzņēmējdarbības modes vārds, bet gan reāls veids, kā palielināt uzņēmuma produktivitāti.
“Tā ir attieksme pret darbu un radoša pieeja problēmu risināšanai, preču, pakalpojumu un projektu izstrādei. Tās centrā ir gala lietotājs un viņa vajadzības, kurām dizaina domāšanas rezultātā tiek radīts piemērots risinājums,” skaidro Signe Adamoviča, starptautiskās radošās ekonomikas un inovāciju laboratorijas un konsultāciju grupas Creativity Lab dibinātāja. 

Atrisini kāda problēmu

Tā vietā, lai izveidotu produktu un vēlāk lauzītu galvu, kā tam piesaistīt auditoriju, dizaina domāšana vispirms tiecas atpazīt kādas patērētāju grupas problēmu, un tad veidot produktu kā tās visērtāko atrisinājumu. Tādējādi produkts, kas radīts pēc dizaina domāšanas principiem, ir lietderīgāks un konkurētspējīgāks. 

Zini savu klientu

Lai radītu noteiktai auditorijai piemērotu produktu, jābūt padziļinātai interesei par tās pārstāvjiem. Nepietiek zināt vien mērķa grupas aptuveno vecumu – jābūt lietas kursā arī par viņu interesēm, vērtībām, par to, ko viņi skatās, lasa un ēd brokastīs. Viena no metodēm, kā rast priekšstatu par savu mērķauditoriju, ir lietotāju profilu zīmēšana, jeb user-persona veidošana: uzlikt uz papīra visus personīgos pieņēmumus par savu lietotāju, tā demogrāfiskajiem rādītājiem, motivācijām, rakstura iezīmēm un citiem aspektiem. Tālāk, uzrunājot iezīmētā tipa personas, veicot intervijas vai veidojot fokusgrupas, iespējams pārliecināties, vai priekšstati atbilst patiesībai un kāds būtisks, ar noteiktā produkta lietošanu saistīts aspekts nav aplams vai piemirsts. Turklāt radītie portreti pārvērš pelēko auditorijas masu reālos indivīdos, kas uzņēmumam ļauj vieglāk identificēties ar tās pārstāvjiem un iedziļināties viņu problēmās.

Pētīt, intervēt, novērot

Auditorijas pētījumi, intervijas, novērojumi ir metodes, kā iepazīt savu mērķauditoriju. Signe Adamoviča, kas platformā Demola Latvia kopā ar studentu komandām izstrādā risinājumus dažādu uzņēmumu un organizāciju problēmsituācijām, stāsta, kā ar elementārām pētniecības metodēm izdevās palīdzēt Nodarbinātības valsts aģentūrai: “Aģentūra saņēma daudz sūdzību par klientu servisu. Novērojot organizācijas darbu, intervējot apmeklētājus, sarunājoties ar darbiniekiem, studenti nonāca pie secinājuma, ka lielākā problēma ir nevis saziņa ar klientiem, bet gan pati ēka, kurā grūti orientēties, jo trūkst uzskatāmu norāžu.”

Dod testēt klientiem

Otra taktika, kā gādāt, lai jaunais produkts vai pakalpojums atbilst mērķgrupai – iesaistīt potenciālos lietotājus izstrādes procesā, kā rīkojot darbnīcas un kopīgi ģenerējot idejas, tā dodot testēt prototipus. Testēšanā izskanējušie komentāri radīs izpratni par to, kas vēl jāuzlabo. Turklāt ātra ideju pārvēršana vienkāršos prototipos ļaus izvairīties no liekām investīcijām produktos, kas nerod auditorijas atsaucību. 

Semināra datums, laiks un vieta

Uzzini, kā praktiski pielietot dizaina domāšanu sava uzņēmuma attīstībā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras rīkotajā Magnetic Latvia biznesa forumā “Uzņēmums 2.0 I Dizaina domāšana”, kas 21.-22.novembrī notiks Ventspilī, teātra namā “Jūras vārti”. Foruma ietvaros Signe Adamoviča kopā ar citiem dizaina domāšanas ekspertiem, tostarp profesoru Pīteru Kelliju no Somijas un izaugsmes treneri Polu Hjūzu no Nīderlandes, vadīs trīs interaktīvas dizaina domāšanas darbnīcas. Dalība forumā ir bez maksas, taču vietu skaits ir ierobežots.

0 RAKSTĪT KOMENTĀRU

Sūti Mums Ziņu Šeit

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>