SpaceX Falcon 9 pirmā pakāpe sekmīgi atgriezusies uz Zemes
Kosmosa izpētes entuziasti vēl nesen kopā ar Blue Origin priecājās par tās sub-orbitālās raķetes New Shepard sekmīgu piemās pakāpes nolaišanos. Nenoliedzami liels sasniegums. Tomēr tas, kas noticis šodien ir kas pilnīgi cits, gan mēroga, gan nozīmības ziņā. Pirmo reizi kosmosa apguves vēsturē sekmīgi nolaidusies raķetes, kas dodas orbītā, pirmā pakāpe.
Šī rīta SpaceX Falcon 9 starts 3:29 jau pats par sevi ir liels notikums, jo seko 28. jūnija neveiksmei, kad Falcon 9 izjuka nepilnas trīs minūtes pēc starta, tādējādi priekšlaicīgi pārtraucot SKS apgādes misiju.
Šoreiz Falcon 9 misija bija nogādāt Zemes orbītā 11 kompānijas Orbcomm komunikāciju pavadoņus. Tas noritēja veiksmīgi, pavadoņi ir atdalījušies un ir orbītā, tomēr nebija šī rīta starta vērotāju uzmanības fokusā.
Galvenais notikums bija Falcon 9 pirmās pakāpes atgriešanās un sekmīga nosēšanās. Tā jau divreiz mēģināta agrāk. Abas reizes uz Atlantijas okeānā peldošas platformas, un abas reizes nesekmīgi. Šoreiz nolaišanās notika nolaišanās laukumā, Kanaveralas zemes ragā, t.s. “Landing Zone 1”.
Lai Falcon 9 pirmo pakāpi nosēdinātu, viens no tajā esošajiem deviņiem Merlin 1D tikai iedarbināts trīs reizes. Pirmās divas bremzējot no ātruma ap 2.0 km/s (6,500 km/h jeb 6 mahi) un koriģējot trajektoriju, bet trešo reizi tieši nolaišanās laikā.
Centieni radīt vairākkārt izmantojamu t.s. tradicionālo raķeti vērsti uz to, lai samazinātu raķešu izmaksas. Ja visas raķetes pakāpes būtu vairākkārt izmantojamas, tās starta cenu varētu samazināt pat 100 reizes, salīdzinot ar raķeti ko izmanto vienreiz.
Tas, protams, ļaus lētāk nogādāt kosmosā dažādas kravas. Bet galvenais – radīs iespēju SpaceX dibinātāja Elona Maska sapņa, par ekonomiski pamatotas Marsa kolonijas izveidi, realizācijai.
Video dots Falcon 9 šī rīta starta apskats. Pirmās pakāpes nolaišanās brīdis ir pa 31 minūti.