Eiropas kosmosa aģentūras Philae zonde piekomētojas jau rīt (papildināts)
Cilvēce savos sasniegumu sarakstos var ierakstīt nolaišanos uz planētām, to pavadoņiem un asteroīdiem, bet tajā nav nolaišanās uz komētas. Ja viss noritēs gludi, tad jau apmēram pēc diennakts tas būs mainījies. Iespēju robežās sekosim notikumiem.
SEPARATION CONFIRMED! Safe journey @Philae2014! pic.twitter.com/dsM5Xaedzp
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) November 12, 2014
Lidojumu vadības centrā darbinieki apsveic viens otru pēc tam, kad telemetrijas dati (ap 11:03 pēc Latvijas laika) apstiprināja, ka Philae ir atdalījies no Rosetta.
Eiropas kosmosa aģentūras (EKA) zonde Rosetta devās ceļā 2004. gada martā, un ceļā līdzi ņēma īpaši veidotu nolaišanās aparātu Philae, kura uzdevums ir nolaisties uz komētas 67P.
Nu ir klāt brīdis, kad Philae jādodas ceļā. Rīt (12.11.2014, 08:35 GMT) – laika atskaite te – Philae atdalīsies no Rosetta, kas šobrīd riņķo ap Čurjumova—Gerasimenko komētu (67P).
Kā uzsver speciālisti un misijas plānotāji, nolaišanās uz komētas ir īpaši sarežģīts un grūts uzdevums. Daži pat apmēram septiņas stundas, kas nepieciešamas, lai nosēstos uz komētas pielīdzina “septiņām šausmu stundām”. Te saskatāma analoģija ar NASA Curiosity mobiļa nolaišanos uz Marsa, ko kāds NASA specialists nosaucis par “septiņām šausmu minūtēm”.
To, kā EKA un Philae rīt veiksies varēs vērot tiešraidē, ko nodrošina livestream.com Tik jāņem vērā, ka radio signāls no komētas 67P līdz Zemei nonāks vien apmēram 28 minūtes pēc paša notikuma. Tādēļ vārds “tiešraide” ir jāuztver ļoti nosacīti.
Rosetta pašiņš ar Čurjumova—Gerasimenko komētu fonā.
NASA video par to, kā nolaisties uz komētas
Vācu aviācijas un kosmonautikas centra DLR video, kas paskaidro kādi instrumenti ir Philae rīcībā