/ Aktuāli / 3D printeru darbība iesācējiem

3D printeru darbība iesācējiem

fons
Emīls Skrastiņš uz 11/05/2016 - 09:34 uz Aktuāli, Ierīces, Interesanti, Karsts, Noderīgi

Nu jau izskanot vārdam 3D printeris, vairums sapratīs, kas tas ir, vai vismaz aptuveni to nojautīs. Bet tiem, kas nezin, vai arī vēlas uzzināt sīkāk, taču joprojām gana saprotamā valodā izprast tā darbības procesus un iespējas, zparks.lv nolēma sagādāt instrukciju, kura noderēs kā profesionālim, tā iesācējam.

Tik tiešām temats par 3D printeriem kļūst aizvien aktuālāks. Internetā parādās aizvien vairāk ziņu par viss kaut kādām lietām kuras ir printētas vai arī ar 3D printeru palīdzību ir sasniedzamas. Taču pirms skatīties uz nopietno, mēs iesakām izpētīt kāda tad ir tā printera būtība un kādi rezultāti sasniedzami vidusmēra patērētājam. Mūsu instrukcijai mēs izmantojām Latviešu kompānijas MassPortal Pharaoh printerus.

Objekta iegūšana

Lai izmantotu 3D printeri nav nepieciešamas milzīgas zināšanas. Tik tiešām var teikt, ka viss lieliskais ir vienkāršs. Lai sāktu ko printēt ir jāizveido telpisks fails kādā no telpisku modeļu modelēšanas programmām. pietiekami profesionālus darbus var izveidot ar programmu Google SketchUp, kurai ir pieejama arī bezmaksas versija.
Ja nevēlies modelēt savu failu, tad interneta vietnēs, kā Thingiverse vai Pinshape (līdzīgu vietņu ir ļoti daudz) ir pieejami bezmaksas modeļi kurus iespējams uzreiz lejupielādēt un gandrīz jau sākt darbu.

Objekta apstrāde

Brīdī kad vēlamais fails ir iegūts, pirms printēšanas to ir nepieciešams apstrādāt programmā kura spēj telpisku attēlu sadalīt pa slāņiem. Ļoti profesionālā līmenī to spēs paveikt programma kā Simplify3D, taču ja nevēlas par programmu maksāt, kas šajā gadījumā ir 150 euro, ir iespējams iztikt arī ar bezmaksas programmām, kā "Cura". Atšķirība starp šīm programmām ir detalizētāku un advancētāku iestatījumu izvēle, kādam būtu jābūt gala profuktam, taču, ja 3D printēšana nav ikdiena vai nodarbošanās, bezmaksas programmas mierīgi paveiks savu darbu.

Pareizie iestatījumi

Sadalot objektu pa slāņiem varam redzēt kā tieši 3D printeris veiks savu darbu. Ļoti svarīgi ir arī iestatījumi kurus norāda, jo tie būs galvenie, kas noteiks gala produkta rezultātu. Šie iestatījumi norāda objekta atrašanās vietu uz printera pamatnes, materiāla aizpildījumu, biezumu, atbalsta materiālus u.t.t

Printera uzstādīšana

Kad izvēlētajam failam ir atrasti pareizie iestatījumi un liekas, ka viss ir gatavs, tad jāķeras klāt pie printera uzstādīšanas. Printerim iestatījumu ir krietni mazāk. Ieslēdzot printeri, pirms darba sākšanas ieteicams iztīrīt vietu, pa kuru tiek ievietots materiāls, lai novērstu materiāla aizķepšanu vai sabojāšanos. Ja printerim ir maza izmēra sprausla (vieta caur kuru tiek izvadīta jau karsta plastmasa), ar smalku adatu ieteicams arī to iztīrīt.
Šis process nav jāatkārto ik reizi, taču drošības nolūkos labāk to paturēt prātā. Ieslēdzot printeri, var sagatavot vajadzīgās temperatūras. Massportal printeriem jau iepriekš ir opcija uzsildīt to tādā temperatūrā ar kādu materiālu tiks veikta printēšana, taču, ja nepieciešamas izmaiņas, ir iespēja arī pašam noteikt nepieciešamo temperatūru. Tālāk tiek ievadīts materiāls. Tā ir gara plastmasas spole, pārsvarā ar 1.75mm diametru.
Printējot ir nepieciešams pārliecināties, ka materiāls pielīp pie pamatnes, taču, ja neizmanto nekādu pārklāju, var rasties milzīgas grūtības ar objekta nodabūšanu no tās nost. Tāpēc virs esošās stikla pamatnes ir jāuzliek vēl cita pamatne, lai atvieglotu objekta noņemšanu nost. Massporta piedāvā jau gatavas pamatnes, taču var iztikt arī ar zilo izolācijas lentu. Pirms darba sākšanas to uzliek virsū un beidzot darbu to norauj nost kopā ar visu objektu. Ja kaut kas tiek likts uz printera virsmas ir svarīgi pirms printēšanas norādīt, ka pamatnes augstums ir mainījies no sākotnējā. Ja to neizdara, nebūs kvalitatīvs rezultāts. Ja norāda pamatnes augstumu pārāk augstu, tad materiāls nepieskarsies pamatnei un nevarēs pielipt, kas atkal novedīs pie izgāšanās. Kad esi atradis optimālos iestatījumus, turpmāk tie vairs nebūs jāmaina un printēšana var sākties.

Gatavs produkts

Ne vienmēr var nonākt pie kvalitatīva iznākuma ar pirmo reizi. Iepriekš minētie iestatījumi ir ļoti svarīgi un ieteicams printēšanas procesam sekot līdzi, vismaz pirmajiem slāņiem, lai jau laikus varētu novērst iespējamas neveiksmes. Ja iepriekš minētie soļi ir izpildīti, gala rezultātam arī ir jāsanāk kvalitatīvam.

Tagad, kad esam uzzinājuši, kā no zīmējuma var nonākt pie gatava produkta, varam iepazīties ar populārākajiem izejmateriāliem.

PLA

PLA materiāla kušana ir starp 190-230 grādiem. Tā smarža kūstos nav tik indīga un nepatīkama kā ABS materiālam. Tāpēc, ka PLA no spraugas plūst ātrāk kā ABS, tas ir vairāk piemērots sīkākām detaļām un lielākam printēšanas ātrumam. Lai materiāls labāk pieliptu pie printera tā pamatne "gulta" jāuzsilda aptuveni līdz 60 grādiem.

ABS

ABS ir ļoti populārs materiāls. Tas kūst vidēji 225 grādu temperatūrā. Salīdzinot ar citiem materiāliem, tas ir izturīgāks. Printējot ar šo materiālu nav ieteicams atrasties tuvumā ilglaicīgi, jo tā smaka kušanas ir kaitīga.

PET

Salīdzinot ar PLA un ABS ir izturīgāks. Plašākas pārstrādāšanas iespējas un ir veselīgāks cilvēkam. Vieglāk pielīp pie virsmas, var iztikt bez karsētas pamatnes "gultas".
Video redzams paātrināts process kurā redzams 3D printeris darbībā.

0 RAKSTĪT KOMENTĀRU

Sūti Mums Ziņu Šeit

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>