/ Apskats / Lytro ILLUM – gaismas lauka kamera

Lytro ILLUM – gaismas lauka kamera

Illum_1200
Raitis Misa uz 23/02/2016 - 20:11 uz Apskats, Foto, Video, Viedoklis

Tie, kas seko digitālās fotogrāfijas attīstībai zina, ka pamazām pieaug kameru sensoru izšķirtspēja, tiek izlaisti jauni, kaut kāda ziņā labāki kameru modeļi utt. Tomēr runa ir par digitālo fotokameru pakāpenisku evolūciju. Zparks uz neilgu laiku bija iespēja iepazīt, var droši teikt, pilnīgi citādu digitālo kameru - Lytro ILLUM. Lai raksturotu tajā realizēto attēla uztveršanas un saglabāšanas tehnoloģiju, var droši lietot vārdu revolūcija.

Kā tas izpaužas

Gan jau ka katram ir gadījies uzņemt kādu momentuzņēmumu, kas būtu patiešām vērtīgs, tikai – ak vai – uzņemtais ir neass un tātad nav izmantojams. Un tagad iedomājieties, ka asumu nemaz nav nepieciešams iestādīt. Kamera uzņem attēlu, kurā vēlāk var izvēlēties uz ko attēlā būs asumus, asuma dziļumu un citas lietas. Jā, Lytro ILLUM ir tieši šāda kamera. Tā neuzņem parastas digitālās fotogrāfijas, tā uzņem gaismas lauka attēlus, vai pareizāk uztver un saglabā uzņemamās ainas gaismas lauka informāciju.

Rezultātā ir radīta kamera kurai fokusa iestatīšanas mehānisma nemaz nav. Iegūtos attēlus, izmantojot programmu datorā, var saglabāt kā apmēram 4 MP lielus 2D attēlus, eksportēt kā video vai 3D video, izvietot tīmeklī kā “dzīvos attēlus” utt. Tas, ko var paveikt ar uzņemto lielā mērā atkarīgs no programmas ar kuru veic pēcapstrādi.

Piemēram Lytro programmatūras pirmā versija ļāva tikai veikt re-fokusēšanu – iestatīt fokusu uz jebkuru vietu attēlā. Nākamās versijas tika papildinātas un bija iespējamas citas lietas. Un izlaižot jaunas programmas versijas nākotnē Lytro var piedāvāt jaunas ar ILLUM uzņemto attēlu izmantošanas iespējas. Turklāt jaunās iespējas var izmantot arī ar iepriekš uzņemtajiem attēliem, jo tie, kā jau minēts, faktiski ir dati par uzņemto ainu, nevis fotogrāfija tradicionālā izpratnē.




Braukājot ar peles kursoru virs attēla redzams perspektīvas maiņas efekts.
Ieklikšķinot attēlā, tiks samazināts asuma dziļums un fokuss tiks iestatīts uz noteikto vietu.
Lai atgrieztos sākumstāvoklī, nospiediet apļveida bultiņu zem attēla vidū.


Uztver gaismas intensitāti, krāsu nu virzienu

Tātad Lytro kameras saglabā informācija par gaismas lauku. Gaismas lauka fotogrāfija ir t.s. uz aprēķiniem balstīta fotogrāfija, kad ekrānā redzamais attēls, veicot sarežģītus aprēķinus, tiek iegūts no saglabātajiem gaismas lauka datiem.

Gaismas lauks ir vektora funkcijas, kas apraksta to cik daudz gaismas plūst jebkurā virzienā caur jebkuru telpas punktu.

Lai saglabātu gaismas lauka informāciju, Lytro kamerām foto-sensoram priekšā ir izvietota mikroskopisku lēcu matrica. Attēla (kameras objektīva) fokuss ir uz šo mikro lēcu matricu, nevis foto-sensoru, kā tas ir standarta digitālajās kamerās. Šīs lēcas gaismu izkliedē. Tātad uz foto-sensora krīt šo mikro lēcu izkliedēta gaisma, kas to uztverot tiešā veidā attēlu neradītu.

Pateicoties tam, ka šī mikro lēcu matrica ir ļoti precīzi kalibrētas ar foto-sensoru, ir iespējams noteikt (aprēķināt) precīzi no kurienes (uzņemtajā ainā) katrs gaismas stars nāk. Tā virzienu. Šī informācija tad arī tiek saglabāta un vēlāk izmantota attēla veidošanai.

Kamera

Pirmajā acu uzmetienā Lytro ILLUM ir vairāk vai mazāk standarta kamera. Diezgan liela, bet no malas ne ar ko būtisku neizceļas. Kameras satvere ir ērta un teju kilogramu smago aparātu ļauj turēt diezgan viegli.

Arī attēlu uzņemšana pēc būtības ļoti neatšķiras no tā, kā tas ir darbojoties ar jebkuru kameru. Vienkāršoti – iestatām parametrus, iekadrējam un nospiežam slēdzi. Tik vienkārši.

Kā redzat ILLUM nav tik ierastā diafragmas prioritātes režīma (parasti apzīmē ar A). Tas ir tādēļ, ka visi attēli vienmēr tiek uzņemti pie f2.0, kas arī raksturo objektīva gaismasspēju.

Lai kliedētu jebkādas šaubas, ILLUM attēlu uzņemšanai, ja netiek izmantots kāds speciāls režīms (piemēram ar dažādu uztvertā gaisma lauka dziļumu) veic tikai vienu ekspozīciju. Tātad pilna gaismas lauka informācija tiek uztverta arī ātri mainīgās ainās, uzņemot ar īsu ekspozīcijas laiku. Un tas nozīmē, ka ir iespējams uzņemt un eksportēt, piemēram 3D attēlu no jebkura uzņemtā attēla. Cik zināms “parastās” vien-objektīva, vien-sensora kameras ar telpiska (labi, labi, 3D) attēla uzņemšanas iespēju, parasti veic divas ekspozīcijas, tātad faktiski uzņem divus attēlus, ko kombinē vienā – telpiskā.

Citas ILLUM funkcijas ir tādas pat, kā jebkurai digitālai fotokamerai. Ir gan slēdža nostrādes aizture, lai fotogrāfs arī pats var ieskriet kadrā, gan dažādi baltā balansa (WB) režīmi u.c.

Tehniskā specifikācija:

  • Izmēri un svars: 166 mm x 86 mm x 145 mm, 940 g
  • Ekrāns: 4 collu, 800x480, atlokāms, skārienjutīgs (kapacitatīvs)
  • Sensors: CMOS tehnoloģija, izmēri 1/1.2", 10.82 x 7.52 mm, 40 Megaray
  • Procesors: Snapdragon® 800
  • Objektīvs: fiksēts ƒ/2.0, 8x tālummaiņa 9.5 - 77.8 mm (30 - 250 mm ekvivalents)
  • Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac)
  • Uzņem Light Field RAW (.lfr) formātā, 3:2 malu attiecība, 2D attēlu izšķirtspēja 2450 x 1634 (ap 4 MP)
  • Slēdzis: 32 – 1/4000, līdz 3 kadriem/s
  • 3.7 V, 3760 mAh Li-ion akumulators

Kad bildes uzņemtas

Attēlu jeb gaismas lauka informācija tiek saglabāta gaismas lauka attēla – LFP (Light Field Picture) formātā. Tiek veidoti Lytro RAW faili ar paplašinājumu .lfr.

.lfr faili nav tiešā veidā izmantojami un priekšskatāmi. To apstrādei tiek izmantota Lytro Desktop programma, bet koplietošanai – Lytro Web tīmekļa vietne (var arī koplietot 500px un Facebook). Lytro Web vietnē attēlus var ielādēt gan no Lytro Desktop programmas, gan arī izmantojot kamerā iebūvēto WiFi raidītāj-uztvērēju, caur iOS iekārtu.

Jā, Lytro Mobile App  pieejama tikai iOS iekārtām un nav plānots Android vai kādas citas mobilās platformas atbalsts. Kā apgalvo ražotājs, no mobilās iekārtas koplietotie attēli ir zemākas kvalitātes nekā tie, kas koplietoti no datora – Lytro Desktop programmas.

Pērn decembrī izlaista jaunākā programmas versija – Lytro Desktop 5.0. Tā pieejama tikai Windows (interesanti vai ne? Mobilajiem tikai iOS, datoriem – Windows). Šī programma tad arī ir tā vieta, kur var veikt visas darbības ar t.s. dzīvajiem attēliem (Living Pictures).

Šeit, kā jau minēts, var iestatīt asumu jebkur attēlā un pēc patikas mainīt gan asuma dziļumu, gan to, kurš objekts ir fokusā.

To uzskatāmi demonstrē video, kas izmantojot, veidoti no attēliem, kas uzņemti ar Lytro ILLUM.

No uzņemtajiem attēliem var veidot arī 3D attēlus un ja ir vēlme – eksportēt arī parastas bildes jpg formātā. To izšķirtspēja gan nav liela – 2450 x 1634 punkti jeb ap 4 MP. Tātad kā parastas digitālās kameras aizstājēju Lytro ILLUM iegādāties nav lielas jēgas. Bet tā jau arī nav šīs kameras radītāju ideja.

Telpiskās jeb 3D bildes var eksportēt kā Anaglyph 3D (sarkans/ciānzils kodējums) video vai kā divus blakus izvietotus attēlus (side by side).

Video paraugi, kas veidoti izmantojot Lytro Desktop programmu

Secinājumi

Nevar noliegt, ka tehnoloģiski Lytro ILLUM ir stipri atšķirīga no citām digitālajām kamerām. Iespējas ko dod gaismas lauka fotogrāfija ir tiešām plašas un tās var viegli papildināt apstrādes programmatūrā ieviešot jaunas iespējas.

Tomēr jāsecina, ka gaismas lauka fotogrāfija nav kļuvusi masveidā populāra (uz ielas nekad neesmu redzējis kaut vienu fotogrāfu ar Lytro kameru). Tam var būt daudzi iemesli, bet redzamākie šķiet ir, ka uzņemtie attēli nav uzreiz gatavi “patērēšanai” un kad tos eksportē kā parastas bildes tās ir vien nepilnus 4 MP lielas. Un, protams, kameras cena ap €1500 arī neveicina tās popularitāti.

Tomēr noteikti būs radoši cilvēki, kas gaismas lauka fotogrāfijā un tās kreatīvajās iespējās saskatīs lielu izpausmes potenciālu. Tādi cilvēki ir. Un šiem cilvēkiem Lytro ILLUM ir vienīgā iespēja, jo otras šādas kameras vienkārši nav.

Dzīvo attēlu paraugi vietnē https://pictures.lytro.com


Video paraugi, kas izmantojot Lytro Desktop veidoti no gaismas lauka attēliem.



2D attēlu paraugi, kas izmantojot Lytro Desktop veidoti no gaismas lauka attēliem. Diafragma – f/2 (noklusētais parametrs).


0 RAKSTĪT KOMENTĀRU

Sūti Mums Ziņu Šeit

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>