/ Aerokosmoss / LISA Pathfinder – pirmais gravitācijas viļņu eksperiments kosmosā

LISA Pathfinder – pirmais gravitācijas viļņu eksperiments kosmosā

LISA_Pathfinder_in_space_1200
Raitis Misa uz 04/12/2015 - 21:24 uz Aerokosmoss

Ir diezgan labi netiešie eksperimentālie pierādījumi tam, ka t.s. gravitācijas viļņi tiešām eksistē, tomēr līdz šim zinātniekiem tos noteikt tieši tā arī nav izdevies. EKA vakar palaistā LISA Pathfinder kosmiskā zonde – gravitācijas viļņu eksperiments, ir pirmais mēģinājums šos gravitācijas viļņus noteikt ar kosmosā izvietotu eksperimentu.

LISA Pathfinder ir tā saucamā ceļa meklētāja misija, kuras mērķis ir pārliecināties, ka tehnoloģijas, kas nepieciešamas, lai izveidotu ESA plānoto eLISA gravitācijas viļņu observatoriju, darbojas.

Zīmīgi, ka EKA VEGA raķete LISA Pathfinder nogādājusi kosmosā Einšteina vispārīgās relativitātes teorijas simtgades gadā. Gravitācijas viļņi ir viena no lietām, ko šī teorija prognozē esam, bet kas nav eksperimentāli atklāti. No teorijas vienādojumiem izriet, ka paātrinātā kustībā esoši masīvi objekti, piemēram, eksplodējošas zvaigznes vai virpuļojošu melno caurumu pāris, rada laiktelpas viļņus.

eLISA plānots palaist kosmosā ap 2034. gadu. Eksperiments sastāvēs no trim kosmiskajiem aparātiem, kas nesaistīti lidos trijstūrī ar malu garumu miljons kilometru. Kosmosa kuģiem būs katram divas “rokas” kuru galos būs piestiprināti masīvi objekti. Ar lāzeru ļoti precīzi (0.01 nanometri vai mazāk) mērot to atrašanās vietu, domājams ir iespējams uztvert to vibrāciju ko izraisa gravitācijas viļņi, kas nāk no tāliem masīviem objektiem.

 Video: LISA Pathfinder starts no EKA kosmodroma, Kuru (Franču Gviāna), 03.12.15, 6:04

0 RAKSTĪT KOMENTĀRU

Sūti Mums Ziņu Šeit

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>